​Biography


2002/-
Since the first quarter of 2002, he has been the President of the Executive Council of Portuguese Universities (FUP).

2000
In September 2000, he was awarded the Great Cross of Civil Merit of the Royal House of Spain.​

1998/2002
In June 1998, he was elected Rector of the University of Minho with 82% of the votes, and appointed to the position in July 20th.

1983/98
From April 1983 to July 1998, he was a Vice-Rector of the University of Minho, during the terms of the Rectors Lúcio Craveiro da Silva, João de Deus Pinheiro and Sérgio Machado dos Santos.

1982/83
He was the President of the Higher School of Technology and member of the Installation Committee of the Faro Polytechnic Institute.

1979
In 1979, he became a Full Professor of Physics at the University of Minho.

1973/75
From October 1973 to January 1975, he was a consultant with the University of Minho. In 1975, he became a tenured professor at the university.

1972
He earned a PhD in Molecular Physics from the University of Nottingham (England), with equivalence as Doctor of Engineering Sciences, valid in all Portuguese universities.

1959/65
He graduated in Industrial and Chemical Engineering from Técnico Lisboa, in 1965.

-
The University of the Vale of Itajai, in the state of Santa Catarina, in Brazil, awarded him the title of Doctor Honoris Causa.

​1939
He was born in Grândola.