​Biography


2002
He was awarded the Great Cross of the Order of the Infante.

2001/-
Since May 2001, he has been the President of the General Council of the Foundation of Portuguese Universities.

2000/2006
Between 2000 and 2006, he was a member of the European Network for Quality Assurance in Higher Education (ENQA), representing the Ministry of Science and Higher Education.

1999/2007
He was the President of the Installation Committee of the Health Sciences School of the University of Minho, throughout its existence (1999-2007).

1999/2001
He presided over the Confederation of European Union Rectors' Conferences from July 1999 to March 2001.

1998/2007
He was appointed as a member of the National Council of Assessment of Higher Education, while this agency existed (1998-2007).

1997/2003
From 1997 to 2003, by appointment of the Minister of Health, he was the President of the General Council of the São Marcos Hospital.

1996/2007
He was a member, between 1996 and 2007, of the Conseil Universitaire Jean Monnet

1995
He was awarded the Great Cross of the Order of Public Instruction.

1994/2008
From November 1994 to March 2008, he was the President of the Pedagogical-Scientific Council of Continuous Training, by appointment of the Ministry of Education.

1991/98
President of the Council of Rectors of Portuguese Universities.

1985/98
Rector of the University of Minho.

-
Councillor Member of the Ordem dos Engenheiros.

-
Honorary Rector of the University of Minho Doctor Honoris Causa by UNIVALI, in Brazil.

-
He is a lifetime member of the International Association of University Presidents.

-
He is the President of the University of Minho’s Carlos Lloyd Braga Foundation.

-
PhD from the University of Manchester. He is a Full Professor of Computer Science at the University of Minho.

-
He has a degree in Electrical Engineering from the University of Porto.

1944
He was born in Rio de Janeiro (Brazil), in 194​4.